Како да направите тенџере со глина. Тенџере со глина На основаноста и демириите.

  1. Митови за „штетата“ и вистината за придобивките
  2. Јадења во глинени садови и нивните карактеристики
  3. Упатства за безбедност за ракување со земјени производи
  4. Како да направите тенџере со глина
  5. Предностите на глинени садови за цвеќиња
  6. Каде да се купи ефтино во Москва?

Имаше време кога не секоја продавница за садови вклучуваше асортиман на такви производи како садови од глина за чорба и печење, иако историјата на овој прибор за кујна датира од илјадници години. Дури и во античко време, луѓето го забележале тоа керамика многу внимателно го зачувува природниот вкус на производите, дури и за време на термичката обработка. Измислен за употреба во камени печки, совршено се прилагодува на модерните микробранови и печки. Onlineенско онлајн списание " Прекрасна половина »Разговори за тоа како да се справувате со глинени садови и какви јадења можат да готват.

На што, на прво место, треба да обрнете внимание при купување големи или мали садови глина, наменети за кулинарски работи, а не за цвеќиња во затворено? Патем, отстапувам малку од темата, но само се сетив на тој каприциозен куќичка Phalaenopsis жолт, исто така, претпочита глина на сите садови во светот. Значи, садовите за готвење со глина се стаклени (т.е. покриени со глазура) и не застаклени. Што следи од ова?

Митови за „штетата“ и вистината за придобивките

До сега, постои мит дека сјајната обвивка од внатрешноста на садовите е штетна за здравјето. Се заснова на фактот дека наводно составот на глазурата вклучува токсични материи. Всушност, оваа информација е морално застарена пред 50-60 години. Денес, производителите на керамички производи користат целосно нова, подобрена технологија за подготовка на глазурата. Така, на пример, руските керамичари ги ставаат на своите производи истата глазура за храна, која се користи за обработка на надворешните и внатрешните површини на традиционалните емајлирани метални чинии.

Ако садот го готвите во неовластено тенџере, тогаш, без оглед колку внимателно ќе го измиете потоа, ќе има парчиња храна во порите од глина. Порано или подоцна тие почнуваат да скапуваат и ослободуваат токсични материи. Значи, облогата на керамички садови со слој глазура не е луксуз, туку неопходност диктирана од загриженост за здравјето на потрошувачите. Глазурата е слична на тенок слој на стакло, и знаеме дека стаклото по еколошки критериуми е сосема безбеден и чист материјал.

Глазурата е слична на тенок слој на стакло, и знаеме дека стаклото по еколошки критериуми е сосема безбеден и чист материјал

Јадења во глинени садови и нивните карактеристики

За да готвите вкусни и здрави јадења во садови од глина, не треба да бидете готвач на ресторан од висока класа. Керамичките садови имаат висок капацитет на топлина и, обратно, ниска топлинска спроводливост. Топлинската обработка што садовите во глинени садови се подложени е уникатна - не се готви и не задушува на традиционален начин. Може да се каже дека производите извираат во керамичкиот „простор“, а во исто време содржат максимум витамини и хранливи материи.

Секој што сака диети може да готви своја керамика. На пример, тенџере ќе биде одличен наод за оние кои имаат есенска диета на нивната агенда што ги исклучува скоро сите масти. Stew зеленчук во саксии, можете без да додадете маснотии, а сепак да добиете вкусен. Истото може да се каже и за месото.

Готвачи, а со нив и гурманите често се расправаат за тоа колку вода треба да се додаде во садовите. Идеално, воопшто не треба да биде таму, бидејќи и зеленчукот и месото обично произведуваат свој сок и го достигнуваат. Но, за да се смири совеста, сè уште е можно да се додаде малку вода: главната работа е дека нејзиниот волумен не надминува 1/3 од волуменот на сите други производи.

Погодно, садовите во садовите во процесот на нивната подготовка не треба да се мешаат, нема да изгори ништо.

Погодно, садовите во садовите во процесот на нивната подготовка не треба да се мешаат, нема да изгори ништо

Упатства за безбедност за ракување со земјени производи

Керамички јадења - прилично деликатна работа. Дали сакате ново купените садови да ви служат што е можно подолго? Тогаш, немојте да бидете мрзливи правилно да се грижите за нив.

Керамиката, особено неингазирана, е загарантирана да ги апсорбира сите мириси. Затоа е подобро тоа за одредени видови садови имавте „нивни“ садови. На пример, ако започнете да готвите и риба и пилешко во истата керамика, садовите ќе станат неразбирливи и непријатен мирис . Во принцип, ме разбравте: муви - одделно, котлети - одделно.

Во принцип, ме разбравте: муви - одделно, котлети - одделно

Кога ќе ги донесете садовите од продавницата, веднаш ставете ги во голем слив и наполнете ги ладна вода така што целосно ги покрива. Оставете ги да легнат еден час, а потоа можат да се отстранат и исушат. Пред секое готвење, керамиката едноставно се полни до врвот со ладна вода петнаесет минути.

По готвењето, пожелно е да се мијат керамички садови со традиционални гелови за миење садови, дури и ако тие станаа многу мрсни. Подобро е да се прелива 2-3 лажици оцет во секоја од нив и да се наполни со ладна вода, а потоа да се става во ладна рерна и да се загрева на температура од 150-170 степени. Држете ги садовите таму половина час. Оставете ги да се изладат полека, и само после тоа можат да се измијат сапун за домаќинства или сода за пиење.

Грнчарството е многу кревка и се плаши од ненадејни промени во температурата. Затоа, садовите со храна секогаш се ставаат само во ладна рерна и се загреваат на умерена топлина. Од истата причина, кога ќе се извадат од рерната, тие не треба да бидат поставени на ладна површина - внимавајте на дрвениот држач.

П.С: Можете да го напишете вашето мислење за тоа како да користите глинени садови во коментарите на овој напис.

Што мислите, што направија луѓето кога немаше компјутери, телевизори, фабрики и фабрики и воопшто, кога немаше струја. Можеби тие седеа на клупата и не сторија ништо? Но, не прават ништо едноставно не е интересно. Тие измислија разни потребни работи за куќата и мислеа како да ги направат со свои раце. Секогаш беше прашањето што да се готви. И сфатив како да се направи глинен сад, Krynka, бокали различни големини а подоцна и саксии за цвеќиња. Видеото живописно ќе го прикаже процесот на моделирање на глина од страна на децата во креативна работилница.

Кога немаше електрична енергија, луѓето се занимаваа со разни занаети: врежан на дрво, работеше во фалсификати и ковачи фалсификувани од метал различни предмети жените оделе навои и ткаенини, везени, луѓето се занимавале со керамика и создавале прекрасни тегли за садови, каде што правеле прекрасна здрава и природна храна од производи со висок квалитет.

Сега постојат многу различни кругови на креативност во наше време. И сè повеќе постои желба да се обидете да се фрлите во светот на занаетчиството. Грнчарството, садовите за моделирање глина, исто така, привлекуваат луѓе. Покрај тоа, многу е добро да се готви во керамички садови.

Треба да се напомене дека таков својство на керамика, садови, ѓубре и стаорци како можност за зачувување на мириси. Поради оваа причина, пожелно е да се има за секој вид производ посебен тенџере или бокал: за јадења со месо, млечни производи, житарки и компири. Што и да мириса не се пренесува.

Модерна технологија на обработка садови од глина ви овозможува да готвите во модерна рерна. За ова, сигурно е подобро да се користат готови садови од глина и други керамички јадења, како што се, на пример, оваа http://kuzaranda.ru. Застаклените керамички садови со капак се многу погодни и можат да се готват во сè што сакате од печено до бурс.

Постојат и глинени садови за чување зеленчук. Тие не готват, но чуваат свежи зеленили, домати, краставици, па дури и печурки. Чувар од керамика лесно се мие и совршено се вклопува во стилизираниот ентериер.

Како да направите тенџере со глина

Најдобро е да одите во работилницата за керамика, бидејќи има сè што ви треба. Материјалот е глина. Тркалото на грнчарот се врти нагоре и претходно има влажни раце во вода, тоа е рацете што го формираат предметот. Рацете со ова мора да бидат влажни. Потоа, добиениот глинен тенџере се суши. Потоа темелно го бришат со партал - ова се нарекува „клипинг“ и се испраќа до специјална печка. Откако тенџерето е подготвено, тој е покриен со специјална глазура. При креирање на грнчарија, многу е важно да се одржи вистинската температура, што е различно за различни типови производи од глина.

Сега ретко кој ги прави садовите дома, но за детска креативност моделирањето на глина е многу корисно. Производите за складирање и внатрешни работи, како што се вазни, саксии за цвеќиња, садови за чување и готвење се направени во специјални работилници.

Ајде да видиме видео за тоа како се создадоа керамички садови во старите времиња, како се обликуваа и од што се изработуваа. Детската глина уметност може да биде многу возбудлива. Глина, вода и тркало на грнчарот во работилницата и масата позитивни емоции ти деца!

Во моментов, лозарите сè повеќе претпочитаат пластични садови. Сепак, традиционалните земјени производи не се откажуваат од своите позиции, останувајќи една од најпопуларните вазни. За многу години тие беа сметани најдобрата опција за одгледување растенија, и сите затоа што тие се совршено дише, вода и бројни корисни материи .

Во исто време, веројатноста за презаситеност со вода е занемарлива. Денес, производителите нудат огромна сума интересни опции садови од цвеќе направени од глина, со многу предности.

Предностите на глинени садови за цвеќиња

Вазни од глина што се користат за одгледување цвеќиња не е првиот милениум. Меѓу главните предности се:

  • Природност и пријателска околина. Материјалот има интересна, природна порозна структура, што апсолутно не го спречува испарувањето на влагата и придонесува за заситеност на кореновиот систем со кислород. Честопати, некои производители грешат, давајќи им вообичаени резервоари за гипс за глина. Многу е лесно да ги разликувате - гипсот произведува глув звук.
  • Широк спектар на форми и нијанси (бела, црна, кафеава, розова и многу други опции). Денес, најмногу се наоѓаат цвеќиња од теракаста или керамопластика, кои вклучуваат не само глина, туку и пластика. Оваа комбинација прави готов производ потрајни, естетски и оригинални.

Каде да се купи ефтино во Москва?

Продавницата на MyRosa во Москва е неверојатен асортиман на саксии и додатоци за одгледување растенија дома, во стаклена градина или во градината по ниски цени. Во нашата онлајн продавница можете да купите најдобар тенџере, кој ќе стане вистински луксуз на вашиот ентериер.

Професионална услуга на продавници нема да остави никого рамнодушен. Квалификуван совет преку телефон, брза испорака низ градот на денот на нарачката и многу повеќе обезбедува шопинг од висока класа.

Под саксија за грнчари се однесува на обична керамика, која има порозна структура, изработена од глинен мермер и глина. Подоцна, тие се делумно или целосно покриени со транспарентна глазура за глазура. Неодамна, ваквите прибор се користеа насекаде во домот (и не само) цвеќарството, а мајсторите на земјена работа беа ценети многу високо.

Како се одвива процесот на изработка на тенџере од глина? Пред да започнете со работа веднаш до тркалото на грнчарот, е инсталиран контејнер со чиста вода за мокрење на рацете во процес на креативност. Од мешавина од сува глина и вода, се создава вискозна, но во никој случај не-течен, се составува композиција; згора на тоа, работата се изведува исклучиво со раце за да може да се достигнат странски предмети што не се потребни таму.


Од мешавина од сува глина и вода, се создава вискозна, но во никој случај не-течен, се составува композиција; згора на тоа, работата се изведува исклучиво со раце за да може да се достигнат странски предмети што не се потребни таму

Кога сите материјали се подготвени, од вкупната маса се зема доволно грутка глина и мора внимателно да се мачкам за да се отстрани вишокот воздух. Потоа, тој распрснува со добра сила на тркалото на грнчарот, што сè уште не е лансирано. Следно, доаѓа креативниот процес за правење керамика од наједноставна или најбизарна форма.


Следно, доаѓа креативниот процес за правење керамика од наједноставна или најбизарна форма

На готовиот производ му се дава време да се исуши и изгори во специјална печка - печка, која е инсталирана исклучиво во земјата. Садовите може да се наредат во неколку редови или во еден. Самиот процес на отпуштање често се одложува за неколку дена и во исто време до самата 35% влага се отстранува од садот. Се разбира, сега процесот е значително поедноставен заради употреба на електрични печки и температурни комори, каде што гори само 3-4 часа и не доаѓа во контакт со директен пламен, што овозможува да се создадат застаклени производи.

Па, еве го тенџере на грнчар и е подготвено. Какви карактеристики има во споредба со другите керамички производи? Ајде да разгледаме подетално на ова прашање.


Садење производи направени од печена глина не можат да се преценат, бидејќи нивната главна предност е материјалната порозност. Преку микроскопските отвори до корените на растенијата секогаш доаѓа од надворешниот воздух што им е потребен за дишење. Поради оваа причина, не се препорачува да се наслика со маслени бои или обвивка, на пример, со садови за керамика со фолија, во кои се засадени растенија. Но, порозноста е истовремено истовремен минус - вишокот на влага, се разбира, добро испарува низ нив, но тоа подоцна може да доведе до презасилување на земјата.


Садовите од глина се најтешки кај производите направени од други материјали, што ја минимизира опасноста од преклопување, иако опасноста од нивно кршење при случајно паѓање е поголема.

Друга предност на таков тенџере е истекување на штетни соли од почвата во неа. Но, треба да го следите појавувањето на мувла на нејзините wallsидови, како и вар скалата и навремено да ги отстраните туморите.

Секој производ има и предности и недостатоци, без оглед на тоа дали е керамика или обична керамика, така што изборот на погоден саксија за цвеќиња е секогаш ваш.

За цвеќињата, тоа е суштински елемент не само за кој било одгледувач, туку и за обична домаќинка која се обидува да го направи нејзиниот дом пријатна и убава. На прв поглед, изборот на една или друга верзија на тенџере направен од глина се чини дека е многу едноставна работа, но, всушност, тука има некои особености.

Тенџере со глина претпочита повеќето градинари. Има голем број несомнени предности. Прво, таквите чинии за цвеќиња совршено минуваат не само вода, туку и корисни материи и кислород. Покрај тоа, порозните wallsидови се во можност да испарат вишок на влага, а со тоа да ги зачуваат растенијата. Ако тенџерето од глина се става директно во почвата со тресет, цветот не само што може да се навлажни, туку и да добие одреден дел од супстанциите потребни за неговиот развој и раст. Овој метод е особено добар ако сопственикот на растенијата треба да замине за долг временски период.

Сепак, тенџере со глина, заедно со неговите предности, има неповолни страни. Овие вклучуваат можност за брзо губење на влагата во близина на грејач, батерија или кој било друг извор на топлина. Остро доведува до ладење на земјата, што може да биде катастрофално за некои претставници на флората. Керамички садови често се појавуваат вар. Понекогаш глина тенџере "украсуваат" едноклеточни алги. За да се ослободите од горенаведените проблеми, доволно е да ја избришете површината на садот со кора од компири, а потоа исплакнете темелно. Пред да користите нов тенџере, потребно е претходно да се навлажни. Ако за садење цвеќиња не се користат нови јадења, препорачливо е претходно да ги исплакнете.

За да направите тенџере дома, ќе ви треба нож, хартија за печење, стап и шема на потребните прибор. Подобро е да се користи полимерна глина, бидејќи не бара дополнително сушење.
За да направите тенџере дома, ќе ви треба нож, хартија за печење, стап и шема на потребните прибор

Фаза 1. Завртете ја глината во чинија чија дебелина треба да биде приближно еднаква на 1 сантиметар.

Фаза 2. Исечете ги деловите од садот според претходно подготвената матрица.

Чекор 3. Поврзете ги рабовите на садовите со стап за измазнување, покријте ги празнините.

Чекор 4. Нека производот се исуши (ако се користи или испратете го во рерната (обично има упатство на пакувањето со глина).

Чекор 5. Проверете го садот за интегритет. Ако сè е во ред, започнете да садите. Чекор 5

Можете да декорирате убаво за да направите украс или да го насликате со претходно подготвена матрица. Подобро е да се изберат нијанси што ќе бидат во хармонија со самиот цвет. Бидејќи глината совршено апсорбира вода, неопходно е да се примени цртежот неколку пати.

Значи, за украсување обичен тенџере со глина, неопходно е да се подготви владетел, креда, бои (подобро е да се користат акрилни), хартиена лента, матрици.

Чекор 1. Измерете го периметарот на рабовите на садовите и поделете ги сите wallsидови на неколку еднакви делови.

Чекор 2. Залепете ја лентата за хартија така што празната површина претставува посебна шема. Нанесете боја, и во неколку слоеви. По сушењето, лентата е отстранета.

Чекор 3. Користејќи ја матрицата, во тенџерето со глина се додаваат уште неколку слики.

Ако имате одредени вештини и талент, лесно можете да направите без шаблони.

На што, на прво место, треба да обрнете внимание при купување големи или мали садови глина, наменети за кулинарски работи, а не за цвеќиња во затворено?
Што следи од ова?
Дали сакате ново купените садови да ви служат што е можно подолго?
Можеби тие седеа на клупата и не сторија ништо?
Каде да се купи ефтино во Москва?
Како се одвива процесот на изработка на тенџере од глина?
Какви карактеристики има во споредба со другите керамички производи?
13.09.2011
Редизайн сайта
В 2011 году был проведен редизайн сайта нашей компании и его запуск в сеть Интернет. Услуги редизайна сайта и его продвижения оказала нам дизайн-студия Web Skill.
все новости
ОДО "Машиностроительный завод "БУРАН"© 2007-2011 | Все права защищены