Како да растете дрво за пари


Долго време , Crassula, или копиле, се смета за талисман што може да привлече пари и да ја подобри нејзината финансиска состојба. Затоа, многумина имаат тенденција да растат ова прекрасно дрво. Но, за да може дрвото за пари не само да биде убаво, туку и да ја исполни својата директна мисија за збогатување на своите сопственици, треба да се почитуваат некои скоро магични ритуали при садење Красула.

Извор на фотографија: maiden.com.ua

Прво , се верува дека ако одлучите да одгледувате магичен талисман за пари, тогаш фабриката мора да биде ... украдена. Тоа е, доволно е да одберете мала гранка или само лист, со цел да растат сопствената благосостојба.

Второ , за да се зачуваат волшебните сили на дрвото за пари, неопходно е да се украси со црвена нишка со монети. Според учењата на фенг шуи, подобро е да се земат кинески монети.

Трето , пред садењето, вреди да се стави паричка во садот.

Четврто , на Нова година дрвото треба да биде особено украсено со монети. Дури и ако тоа не ви донесе богатство во наредната година, тоа дефинитивно ќе ги крене вашите духови.

Погледнете исто така: Што растенија да се стави на работната површина

И сега Опуштете се . com уа нуди неколку совети како да одгледувате дрво за пари дома , така што таа е здрава и ги израдува своите сопственици со убавина.

Бидејќи коренскиот систем на дрвото за пари се наоѓа близу до површината, не е неопходно да се изберат длабоки садови. Најдобро прилагодено широк плитко тенџере. Крсулата треба да се пресади еднаш на секои две или три години, кога тенџерето е многу мало, затоа што Крсула не сака непотребна и честа интервенција.

Crassula е многу непогрешливо растение и вкоренува прилично добро и брзо. Најважниот услов е добро осветлување на местото каде што се наоѓа фабриката. Но, треба да избегнувате директна сончева светлина. Ако лисјата на Крсула станаа премногу црвени, или таа почна да ги фрла, тогаш за растението имаше премногу светлина, и вреди малку да се осветли. Во летото на пари дрво е најдобро да се направи балкон.

Погледнете исто така: Лето за затворен растенија. Како да го преживеете без загуба

За да ја направите круната на круната, убава, треба да ја креирате уште од самиот почеток. Кога на рачката се појавуваат четири пара лисја, горниот дел треба да се избрише. Ако фабриката произведува две зеле, треба да почекате додека не пораснат 10-15 см, а потоа повторно закочете го, така што дрвото повторно ќе грмушка. Crassula толерира градинарски, така што лесно можете да создадете каква било форма на круна на дрво. Покрај тоа, фабриката треба да се ротира така што да не стане еднострана или криви.

Crassula, како и другите succulents, не сака претекување . Корените можат брзо да изгниет и тогаш растението ќе умре. Затоа, наводнување на растението во текот на летото е подобро 2 пати неделно, а во зима - 3 пати месечно. Но, најдобро е да се следи состојбата на растението: пред наводнување, земјата во тенџере треба добро да се исуши. Подобро е да се брани вода неколку дена и да се загрее малку пред да се напои.

Погледнете исто така: Како да се вода и да се мијат растенијата во затворен простор

Crassula толерира топлина и се чувствува одлично дури и со силна топлина, но во зима Красула најдобро се чува на ладно место каде температурата не треба да надминува 15 степени. Ова ќе им овозможи на дрвото на пари да се одмори и да се подготви за пролетта.

За да го направите дрвото убаво и привлечно, лисјата треба да се бришат секој ден или барем секој втор ден од прашина, што не само што го расипува изгледот на дрвото, туку и спречува дишење на каскала.

Како и другите растенија, дрвото со пари треба да се храни во периодот од април до септември еднаш месечно. Можете да земете како универзално ѓубриво, и специјално за succulents.

Автор: Ирина Шевченко
[преглед]

13.09.2011
Редизайн сайта
В 2011 году был проведен редизайн сайта нашей компании и его запуск в сеть Интернет. Услуги редизайна сайта и его продвижения оказала нам дизайн-студия Web Skill.
все новости
ОДО "Машиностроительный завод "БУРАН"© 2007-2011 | Все права защищены