Потпено цвеќе за кујната: изборот на растенија во фенг шуи, едноставност, светлина

 1. Непоколебливи правила кога се одгледуваат саксии во кујната
 2. Каде што не може да се стави цвеќе
 3. Малку фенг шуи

Речиси секоја жена поминува многу време во кујната и затоа желбата да се направи оваа соба поудобна и пријатна е сосема природна. За таа цел, ние понекогаш купуваме многу прекрасни јадења и мебел што летаат во прилично денар, всушност, сè е многу полесно да се направи полесно на територијата на кујната, само треба да добиете свежо цвеќе.

За таа цел, ние понекогаш купуваме многу прекрасни јадења и мебел што летаат во прилично денар, всушност, сè е многу полесно да се направи полесно на територијата на кујната, само треба да добиете свежо цвеќе

Многу луѓе се плашат да садат свежо цвеќе во кујната, каде што температурата и влажноста постојано се менуваат, но ова е сосема залудно. Ако изберете вистински растенија за видот на условите во кои тие треба да бидат содржани, сосема е можно во кујната да се направи убав зелен агол.

Непоколебливи правила кога се одгледуваат саксии во кујната

 • Поставете саксија со цвеќе далеку од шпоретот и мијалникот, дури и најотпорниот "војник" нема да преживее ако топлиот маст ќе се исуши и вода ќе фрли врз него;
 • Немојте да ставате во мала кујна големи отворени цвеќиња во огромни саксии, поради тесна состојба, тие постојано ќе бидат повредени и на крајот може да исчезнат;
 • Повеќето цветни растенија преферираат многу дневна светлина, па ако имате сенка, одберете цвеќиња кои не цветаат;
 • Разликата во температурата кога нешто се пече, не му штети на цвеќето, но постојаните нацрти од прозорците може да ги уништат - имај го ова на ум.

Ако до оваа точка немаше ниту еден цвет во вашата кујна, не треба да трчате во најблиската продавница за да купите егзотични растенија, кои во најголем дел го радуваат окото со шарени форми или цвеќиња. Покрај фактот дека тие се скапи, средства ќе бидат потрошени на ветрот, како и во услови на кујната, таквите растенија, најверојатно, нема да се вкорени. Започнете мали, побарајте пукање од вашите пријатели или познаници, во најлош случај купувајте мали садници од баби на пазарот - тие веќе се пресадиле од тресет на земја и имате корен систем кој ќе го обезбеди нивниот опстанок во кујната во иднина.

Прво на сите, треба да се обрне внимание на растенијата на ficus, алое, пари дрво - тоа е, цвеќиња со дебели лисја и сјајни боја. Значи, ние ќе ги разгледаме сите видови на затворен растенија кои можат да ни одговараат со цел да се направи кујна поудобно и "зелено".

Значи, ние ќе ги разгледаме сите видови на затворен растенија кои можат да ни одговараат со цел да се направи кујна поудобно и зелено

Цветни затворен растенија

Се разбира, повеќето "елегантни" се сметаат за цветни houseplants. Во кујната со неактивна сончева светлина може да се вкорени: виолетова, азалеја и бегонија. Во сите други случаи, може да се скроти: примула, гераниум, циклама и каланхој.

Растенија со необична форма на лист

Декоративни растенија со разновидна боја на лисд секогаш изгледаат одлично на широк прозорец, како и на трпеза. Меѓу овие изненадни убави: популарни дракаина, и помалку познати - Кротон и Шефлера.

Овошје

Најмногу шик да се добие во кујната мини плодови растенија, посоодветни растенија за кујна и не можете да замислите. Декоративни цитрусови дрвја, декоративни пиперки и кафе дрва - имаат светло овошје кое не може, но ве молам за око. Географски, ваквите дрвја може да се стават и на прагот на прозорецот и настрана од него.

Географски, ваквите дрвја може да се стават и на прагот на прозорецот и настрана од него

Отпорна на влага

Ако имате многу мала кујна и често гответе нешто на тоа, тогаш, најверојатно, влажноста во оваа просторија е главно зголемена. Во овој поглед, треба да изберете декоративни растенија кои се добро поврзани со висока влажност: calathea, arrowroot, балсам.

Во овој поглед, треба да изберете декоративни растенија кои се добро поврзани со висока влажност: calathea, arrowroot, балсам

Скромен

Кујната е просторија која можеби најчесто треба да се вентилира, и тоа е синоним за нацрти кои само избраните растенија можат да ги издржат: бегони, зефини, хлорофитум, хипоестези, scinapsuses.

Отворен цвеќиња

Ако кујнскиот простор дозволува, можете да го декорирате ентериерот со отворени ролетни со големи растенија, тие ќе создадат фантастична атмосфера на зелена оаза. Овде можете лесно да изберете: хибискус, змеј, јукка, монстера и, се разбира, фикус.

Овде можете лесно да изберете: хибискус, змеј, јукка, монстера и, се разбира, фикус

Кактуси и слично

Во кујната на јужната страна, подобро е веднаш да се одгледуваат кактуси и суккуленти, да не бараат чести наводнување и секогаш им треба многу дневна светлина. И ако комбинирате неколку подвидови на суккуленти во транспарентен планер - добивате многу забавен состав кој ќе ви помогне да декорирате било која површина од кујната.

Ampelnye

Ако вашата кујна нема соодветни површини за уредување на цвеќе, одберете ампело, во специјални ѕидни садови можете да ги организирате директно на ѕидовите и изгледаат неверојатно. Растенијата Ампиел растат во форма на бујна зелена габа, нежно виси од садот. Најчести ампелолошки растенија се бршлен, трговска кантија, хлорофит, пасифлора, скандинапс.

Мини градина за прозорци

Јадење декоративни прозорец праг, за кујната е најмногу. Тоа може да биде миризливи билки во форма на копра, босилек или магдонос. Зелената салата, исто така, ќе биде многу корисна на прозорецот на кујната, но не ја прави најчестата грешка - не ја растејте целата оваа убавина во чаши за еднократна употреба или, уште полошо, во трици од пластични шишиња. Изгледот на оваа самопроизведена работа не е многу естетски, подобро е да се користат стари чаши и котлиња наместо садови, тоа е многу креативно, светло и интересно.

Изгледот на оваа самопроизведена работа не е многу естетски, подобро е да се користат стари чаши и котлиња наместо садови, тоа е многу креативно, светло и интересно

Мини-флорариум

"Игла за пронајдок е лукав" и, ако е збунета, може да испадне нешто неверојатно убаво. Мини-флорариумот е составен зелен агол на некои растителни видови кои можат да се стават, на пример, во голем резервоар за аквариум. Ако да додадете таков состав од живи растенија со мов и камења, тоа ќе биде само чудесно.

За да дознаете како да направите флорариум од засадени растенија, видете го ова видео:

Сенка растенија

Ако вашата кујна е во сенка на неа, можете да добиете мазна лист фикус . Оваа фабрика изгледа само кралски со соодветна грижа. Посебен приод кон овој цвет не е потребен, бидејќи фикусот се смета за фабрика "отпорна на абење". Таа издржува и висока влажност и сува почва доста добро и долго време. Исто така на кујнски прозорец прагови без директна сончева светлина може да се стави sansevieriya . Еден од подвидовите на ова растение е повеќе познат за нас под името "Тешински јазик". Оваа постројка за "тешко да се убие" за мрзливи хостеси може да застане засекогаш зелена без наводнување до неколку месеци, но во зимско време може да исчезне од врели батерии ако се наоѓаат премногу блиску до прозорецот.

Оваа постројка за тешко да се убие за мрзливи хостеси може да застане засекогаш зелена без наводнување до неколку месеци, но во зимско време може да исчезне од врели батерии ако се наоѓаат премногу блиску до прозорецот

Растенија кои го сакаат сонцето

Бегонија е многу шарени растенија со многу видови лисна боја. Совршено се прилагодува на добро осветлени места, но без директна сончева светлина. Ако е целосно светло - алое и кротон, и немојте да се мешате со не многу убав изглед на алое на полицата на библиотеката или клиниката, ако добро се грижите за овие растенија, тие дури можат да ве задоволат со цветни. Но, самиот кротон изгледа многу импресивно благодарение на неговите шарени и месести лисја.

Каде што не може да се стави цвеќе

 • ако имате висок фрижидер, кујнски полица со слободни горни полици или други површини под таванот, не се препорачува да се стави цвеќе таму, бидејќи сето тоа топол воздух се крева и ќе ја надмине почвата на растенијата, со што ќе ги спречи нормално да се развива;
 • никогаш не фрлајте цвеќиња во близина на мијалникот, можеби мислите дека ова е добро место, велат тие дека цвеќињата почесто ќе се наводнуваат со вода, но заедно со хемијата на влага и во форма на детергенти за јадења ќе паднат врз нив и тоа е штетно за секој цвет;
 • до шпоретот или хаубата, целиот кислород што е многу важен за растението ќе влезе во аспираторот или ќе испари од шпоретот и порано или подоцна цветот ќе исчезне.

Најуспешните места за цвеќе во кујната

 • Специјални полици на ѕидовите се идеални за добро осветлени кујни, но ако има многу сенки, тогаш само прозорецот праг;
 • Цветот тенџере треба да биде на растојание од извор на топлина и влага, јадење област ќе се вклопи совршено,
 • Прозорец прагови се најстариот стандард и заеднички место за локацијата на домашните растенија, но тие се добри само ако добро загреани. На ладно прозорец со нацрти наскоро дури и најмногу отпорен на абење цвеќе ќе венее.

Малку фенг шуи

Многумина од нас претпочитаат да изградат мебел, цвеќиња и вистински сексуален живот според античката филозофија на фенг шуи. И ако ги третирате, следните информации се за вас.

Северна страна

Ако кујната се наоѓа на северната страна, тогаш избираме растенија со портокалова или црвена боја. Светло цвеќе, на пример - рододендрон , "го разредува" северниот студ на животот. За да ја заштитиме куќата од "студот", тука, исто така, ги ставаме истакнатите цвеќиња како дракаените .

Источна страна

Ако кујната се наоѓа на источната страна, тогаш тоа е невозможно да се има свети цвеќиња на неа. Со цел да се зголеми благосостојбата во куќата, ние ќе ставиме пари дрво тука, тука е место за тоа. Заоблени, силни лисја од ова растение се лесно да се мијат, а самиот цвет е доволно тврд за кујната.

Кондензирано цвеќе го подобрува дури и највредниот ентериер. Зелен агол во кујната ќе го направи не само поудобно и жив, но ќе додадете кислород и здравје. Некои видови на houseplants, како што се гераниум, дури и убиваат голем број на бактерии. Бидете сигурни да добиете цвеќиња за градината и не се срами од топлина, оган и пареа, одберете ги растенијата правилно, се грижиме за нив во времето, а потоа тие ќе ги задоволат вашите очи секој ден.

Видео за кои затворен растенија можат да бидат избрани за кујната

13.09.2011
Редизайн сайта
В 2011 году был проведен редизайн сайта нашей компании и его запуск в сеть Интернет. Услуги редизайна сайта и его продвижения оказала нам дизайн-студия Web Skill.
все новости
ОДО "Машиностроительный завод "БУРАН"© 2007-2011 | Все права защищены