Рецепт за чоколадна вода бања. Како да се топи чоколадата во микробранова печка за торта

  1. Како да се топи чоколадо дома
  2. Начини да се топи чоколадо, така што тоа е течност
  3. Течно чоколадо во водена бања
  4. Греење на микробрано чоколадо
  5. Подготвителни активности
  6. Главните методи на топење

Чоколадата е една од важните компоненти во подготовката на разни десерти. Сепак, секоја домаќинка знае дека обидите за добивање на овој производ дома постојано завршуваат со неуспех. Затоа, ако има потреба да се направи чоколадо замрзнување за торта или колачи, тогаш многу малку луѓе ризикуваат да користат какао за оваа намена. Многу е полесно и побрзо да се топи чоколадна лента на огнот, која по зацврстувањето формира солидна кора на површината на кој било десерт, дури и кога станува збор за свежо овошје . Меѓутоа, во овој едноставен, на прв поглед, процесот има свои нијанси. Ако се удави чоколадо со прекршување на технологијата, тогаш крајниот резултат ќе биде разочарувачки, бидејќи производот не само што може да ја изгуби својата способност за зацврстување, туку исто така го губи вкусот. Затоа, оваа постапка треба да се спроведе многу внимателно, внимавајќи на тоа дека чоколадата не се прегрее и дека во неа нема вода.

Како да се топи чоколадо дома

За почеток, чоколадната лента мора да се премачка во прав, што може да се направи со редовна ренде. Доколку не е при рака, доволно е да користите остар нож со кој треба да ја исечете плочката. Колку е помал резултат на чоколадни снегулки. Колку побрзо се топат. Да се ​​загрее чоколадо на отворен оган е строго контраиндициран . Најдобро е да се направи парна бања , за што е неопходно да се земе доволна комора и длабоко јадење, истурете вода во неа, доведете до вриење, а потоа ставете сад со рендано чоколадо внатре. Ова треба да се направи на таков начин што водата не се навлекува на чиповите, во спротивно стопената чоколада никогаш повеќе нема да замрзне, а едноставно ќе го расипете десертот.

Како по правило, стандардна чоколадна лента на парна бања се загрева за 5-7 минути . Ако претерувате чоколадо, тоа не само што ќе заврши, но исто така ќе изгори, ја изгуби својата вкус и арома. Сепак, многу луѓе прават грешка да веруваат дека треба долго време да се удавиш со чоколада. Ова се објаснува со фактот дека чипот од горе може да го задржи својот оригинален изглед и за еден час и два часа, а на дното ќе се стопи многу одамна. Затоа, чоколадата мора постојано да се меша, така што да е рамномерно подложена на термичка обработка. Патем, црното чоколадо почнува да се топи на температура од + 55-60 степени, а белата се претвора во течна состојба веќе на +45 степени. По добивањето на хомогена маса, садовите со чоколада треба да се отстранат од плочите и веднаш да се користи неговата содржина. Ако чоколадата се стопи правилно, тогаш по 20-25 минути повторно ќе се зацврсти.

0 6979

Фото галерија: Како да се топи чоколадо дома

Не мислам дека правењето на течно чоколадо дома со свои раце е многу тешко. Практични домаќинки пронајдоа неколку опции за нејзина подготовка. Производот може да се стопи со користење на еден од неколкуте методи. Со помош на добиената глазура, можете да ги декорирате пудинг, колачи или торта. Сите предложени рецепти - на шпоретот, во микробранова печка или на водена бања - се атрактивни, бидејќи тие не заземаат многу време и не се многу сложени. Главната работа е да се знае колку минути да се задржи сладоста топло и систематски да се промешува така што да не изгори и да се формира во непријатни грутки.

Начини да се топи чоколадо, така што тоа е течност

Хостесите најдоа некои прекрасни, едноставни и сосема брзи начини да се топи чоколадо дома. Повторете ги овие интересни методи Потпирањето на предложените фотографии и видеа не е тешко.

Течно чоколадо во водена бања

Најлесен начин да се добие течна чоколада во водена бања. Овој метод е многу лесен, но бара согласност со голем број на услови. Вреди да се знае дека за греење е најдобро да се земе "чист" производ: без ореви, мармалад, колачиња или суво грозје. Составот на чоколадата треба да биде минимален. Исто така вреди да се знае дека боите, вкусовите, конзервансите и другите адитиви го влошуваат вкусот на глазурата. Покрај тоа, мора да се запомни дека најдобро е да се стопи деликатес со висока содржина на путер од какао.

На водена бања црни чоколадни решетки извонредно се стопат, но истата постапка со порозна сладост не може да се направи. Целата работа е дека не е наменета за украсување на колачи и други кондиторски производи.

Забелешка! Идеалното решение е сорта на couverture и десерт. Тие се добро загреани, имаат оптимален вискозитет и потоа добро се зацврстуваат.


Тие се добро загреани, имаат оптимален вискозитет и потоа добро се зацврстуваат

Обрни внимание! За да се подготви составот на оптималното ниво на вискозитет, горниот сад не треба да се затвори со капакот. Но, дефинитивно треба да бидете сигурни дека нема да се испрскаат вода во маслото од чоколадата.

Останува само да се отстрани контејнерот од шпоретот и да се користи за намената.

Греење на микробрано чоколадо

Постои уште еден интересен и прилично едноставен начин да се добие течно чоколадо. Овој метод, кој беше пронајден практични водителка, одлично за создавање на глазура на торта или домашен сладолед. Привлечноста на овој пристап е комбинација на брзина, едноставност и нема потреба да се застане на шпоретот. Микробранови се користат за топење на плочки.


Микробранови се користат за топење на плочки

Забелешка! Топењето на слаткоста на овој начин е прилично лесно. Главната работа е да знаете дека не треба да се прегреете. Ова ќе доведе до прекумерна густина на десерт и формирање на непотребна горчина.

Чоколадото е единствена деликатес што не само што може да се јаде, туку и активно се користи во готвењето. Често се користи за декорација на десерти, врз основа на тоа тие подготвуваат чоколадна прашина, шлаг, што се покажа како исклучително вкусна и убава. Многу хостеси се плашат да готват како шлаг за колачи и колачи, како што сметаат овој процес премногу време, тешко. Таквото мислење е погрешно, застарено, бидејќи полесно се топи чоколадото. Сакате да направите торта и чоколадо со шлаг за покривање? Потоа ви треба добро и висококвалитетно чоколадо, не се обидувајте да заштедите. Како чоколада како кондиторски производи многу е полесно да се стопи, но десерт деликатес има подобар вкус.

Подготвителни активности

Многу домаќинки се заинтересирани за прашањето како правилно да се топи чоколадото за декорација на слатки, особено на домашно колачи. Пред да се топи производот на парната бања, во микробранова печка, треба внимателно да се подготви за овој тип на термичка обработка.

Ако не знаете како да се топи чоколадо за торта, држете се до дадените совети. Еден час пред да го користите лекувањето, отстранете го од фрижидерот. Подготовката се одвива постепено, бидејќи ненадејните промени во температурата ја уништуваат структурата на путер од какао. Затоа, пред да го стопите производот, оставете го собна температура . Чоколадо ситно сецкани или рендан. За постапката, користете тенџере или тенџере со дебели ѕидови, на дното, треба да се стави сецкан чоколадо.

Совет! Подмачкајте го дното со тенок слој пред да го ставите производот во садот. растително масло . Важно е да се дезодорира и без мирис. За да ја направите масата убава, мазна и униформа, не дозволувајте вода да влезе во садот. Не покривајте го тенџере со капак, бидејќи кондензацијата ќе проникне внатре, што ќе го уништи замрзнувањето.


Забрането е да се врие чоколадната маса, инаку декорацијата за тортата нема да работи. Треба да се запомни дека различното чоколадо има одредена точка на топење:

  • Млеко - 45-50 степени;
  • бела чоколада - околу 45 степени;
  • темно чоколадо - најмалку 55 степени.

Топено чоколадо може безбедно да се користи за украсување бухти, мафини и колачи, пити и колачи, колачиња. Врз основа на тоа, можете да направите вкусна домашна чоколадна паста со додавање на малку сецкани ореви.

Главните методи на топење

Топената чоколада има одредена структура, боја, текстура. За да направите се што е во право, треба да го користите вистинскиот метод и да ја следите неговата технологија.


Рерна Можете дури и да го подготвите шлаг за декорација на десерти со користење на обична печка, имајќи ја на одредена температура, имено, не повеќе од 65 степени. Чоколадната трошка е ставена во дебел ѕид и се испраќа во рерната. Не заборавајте да повремено ја промешува содржината со дрвена шпатула. Мешањето треба да се прекине откако конзистентноста се одвива на хомогена структура. Во рерната можете да направите дури и парна бања . За таа цел водата се влива во тенџере, грее на околу шеесет степени, контејнер со сечкани производи од чоколада треба да се стави во него и да се стави во рерна за петнаесет минути.

Парна бања. Овој метод се смета за најефикасен и едноставен, кој ви овозможува да подготвите вкусно стопено чоколадо за декорирање на колачи и други десерти. За да го направите ова ви требаат две садови со различни томови. Контејнер со голем волумен се наполнува со вода, а вториот треба да се стави сецкан чоколадо.


Контејнер со голем волумен се наполнува со вода, а вториот треба да се стави сецкан чоколадо

Во шпоретот се испраќа котел од вода, оган треба да биде минимален, сместен е во контејнер со чоколадни чипови. Ако има премногу вода, можете да ја исцедите. Важен услов, забрането е да се става во допир со дното на врела вода. Не заборавајте да се промешува понекогаш, силиконски дрвени гребло е одлично за ова.

Да чоколадо замрзнување за декорација испадна повеќе течност, додадете путер на готовата маса, но не и голем парче. Оваа состојка мора да биде свежа, со висок квалитет, и што е најважно - природна. Не го употребувајте ширењето, бидејќи содржи палмово масло, кое пак е штетно за здравјето, а исто така значително го расипува вкусот и аромата на деликатес.

Така, следејќи ги предложените совети, ќе можете да топите чоколаден производ квалитативно, брзо и без проблеми. Важно е да се запамети дека ако не додадете крем или путер, замрзнување ќе се зацврсти за многу долго време.

Кога често се бара готвење на тестото. Постојат голем број на правила, чие почитување ќе ви овозможи да се топи оваа деликатес, така што ќе излезе нежна, униформа во конзистентност.

Како да се топи чоколадото

Главната препорака е: не можете да го прегреете чоколадото. Инаку, тоа ќе биде трнлив и дебел, па замрзнување на тоа едноставно нема да работи. Оптималната точка на топење на горчливата чоколада е 50-55 степени, бела и млечна - 45 степени. Според тоа, прегрее бело и млечна чоколада малку полесно од горчливо.

Пожелно е греењето да биде униформно, но тоа е многу тешко да се постигне. Затоа, кога загревате чоколадо, треба постојано да го промешувате, со што се избегнува појавата на грутки.

За висококвалитетно топење вреди да се сече чоколадото на мали парчиња, можете дури и да го нанесувате на рендерот. Се разбира, ако се обидете да се топи цела бар чоколада или само големи парчиња, тогаш таков обид ќе биде неуспешен.

Покрај тоа, строго е забрането да се дозволи влез на вода (кондензат, пареа) во чоколада, бидејќи ќе го изгуби својот вкус и својства. За таа цел, треба да бидете сигурни дека сите употребени прибор и додатоци (работни површини, садови, лажици, итн.) Се целосно суви.

Има малку трик, што малку ќе го олесни процесот на топење чоколада: не може да се топи целото чоколадо деликатес до последниот залак. Поради фактот дека нерамните парчиња ќе бидат опкружени со топла чоколадна маса, тие ќе се топат самостојно за неколку минути. Слично на тоа, можете да направите ако потребна е чоколадна маса за да додадете путер или крем. Загреаниот крем или стопен путер придонесуваат за греење и топење на останатите.

Како да се топи чоколадна лента ако треба да добиете висококвалитетно течно мрзнување? За да го направите ова, кога се загрева, не заборавајте да додадете малку течност (околу 1 супена лажица на 30-50 грама чоколада). Кога се користи темно чоколадо, волуменот на течноста треба да се зголеми. Се препорачува да се додаде само топла течност како кога додавате ладна вода веројатноста за солидификација драматично се зголемува. Течноста може да се меша со чоколада рачно или со мешалка, процесор за храна и при мали брзини. Наместо вода, можете да користите крем или путер (кремот мора да биде топол, а путер - стопен).

Како да се топи чоколадата во водена бања

За да го направите ова, чоколадото се разделува на мали парчиња или се нанесува на ренде и се става во сува и чиста чинија, која потоа се става на садот со топла вода. Предуслов - дното на чинијата не треба да ја допира водата. Треба да се топи на тивок оган, мешајќи постојано, спречувајќи го прегревањето на масата. Мора да се внимава да не се влезе во садот. Ако стопената маса се користи подоцна, може да се остави во сад во водена бања.

Како да се загрее чоколадото во микробранова печка

Како по правило, во микробранова печка чоколадата не се стопи, бидејќи е многу тешко да се следи униформноста на неговото загревање. Но резултатот може да биде прилично добар, ако ги почитувате следниве правила. За греење, минималната моќност е поставена (за плочка од 100 грама ќе треба да се загрее околу 3 минути). Прво треба да се меша во една минута, а потоа секои 30 секунди.

Сакате да направите торта и чоколадо со шлаг за покривање?
Како да се топи чоколадна лента ако треба да добиете висококвалитетно течно мрзнување?
13.09.2011
Редизайн сайта
В 2011 году был проведен редизайн сайта нашей компании и его запуск в сеть Интернет. Услуги редизайна сайта и его продвижения оказала нам дизайн-студия Web Skill.
все новости
ОДО "Машиностроительный завод "БУРАН"© 2007-2011 | Все права защищены